ARAÇ BELGELENDİRME DEPARTMANI

TÜRSAB karekodlu plaka, Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 40’ıncı ve 41’inci maddelerinde “TÜRSAB araç plakası” olarak tanımlanan ve araçlarda bulundurulması zorunlu belge niteliği taşıyan bir belgedir. Turist taşıma araçlarında bulundurulması zorunlu belge niteliğini taşıyan bu belge, “TÜRSAB Karekodlu Plaka” olarak adlandırılmıştır.

TÜRSAB karekodlu plaka paket tur, tur ve transfer hizmeti veren seyahat acentalarının aracında bulundurması gereken belge statüsünde olup, bu plakanın düzenlenen her bir paket tur, tur ve transfer faaliyetinde hizmet veren araçta bulunması gerekmektedir.

TÜRSAB karekodlu plakanın, Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 40 ve 41’inci maddeleri gereği bulundurulması zorunlu belge niteliği taşıması ve plakaların geçerliliğinin her takvim yılının bitiminde sonra ermesi nedeniyle bir sonraki yıla ait plaka taleplerinin Ekim ayından başlamak suretiyle yapılması gerekmektedir.

TÜRSAB karekodlu plaka, seyahat acentası tarafından bağlı bulunduğu Bölge Temsil Kuruluna başvuru yapılmak suretiyle alınır.

Seyahat acentanızın hangi BTK’ya bağlı olduğunu, acentanıza ait işletme belge numaranız veya seyahat acentası unvanı ile https://www.tursab.org.tr/acenta-arama adresinden öğrenebilirsiniz.

Seyahat acentasının karayolu taşıma faaliyetlerindeki ihtiyacının gerektirdiği sayıda plakayı talep edebilir.

Seyahat acentası talep sayısını oluşturacaktır, plaka komisyonu tarafından yapılan kapasite değerlendirmesinden sonra onay verilen sayı kadar plaka alabilecektir. Bu nedenle plaka ödemelerini onaylanan sayı üzerinden yapmalarını tavsiye ederiz.

Seyahat acentasının TÜRSAB Karekodlu Plaka başvurusu için gerekli belgeler dışında ihtiyacı doğuran iş hacmini belirtecek evrakların talep edilmesi halinde sunması gerekmektedir. TÜRSAB aşağıdaki yazılı olan belgeler dışında belge isteme hakkını saklı tutar. Bu belgeler ilk talepte verilmesi zorunlu evrak niteliğinde olmayıp verilmesi sürecin hızlı işlemesine yardımcı olacaktır. Kapasite raporu; TÜRSAB Karekodlu Plakanın amacı dışında kullanılmasını, işletme belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerini, hanutçuluk faaliyetlerini ve TÜRSAB Karekodlu plakaların kiralanmasını engellemek amacı ile istenmektedir.

1. Kurumlar Vergisi Beyannamesi; Seyahat acentasının kapasite raporu (1 yıl önceki yıla ait Kurumlar Vergisi Beyannamesi)

2. D2 veya B2 Belgesi (Var İse); Seyahat acentasının işletme belgesi sahibi tüzel kişiliğe ait olan, varsa D2 belgesine kayıtlı e-devlet Ulaştırma Bakanlığı sayfasından “Taşıt Belgesi Sorgulama / Düzenleme” ekranından alınacak barkodlu belge. Diğer belgeler kabul edilmemektedir.

3. SGK Hizmet Dökümü; SGK- E-Bildirge / Onaylanmış Belgeler içine girdikten sonra belgeler kısmının altında yer alan S. Hizmet kısmından alınan barkodlu belge

4. Anlaşma Dökümü (Var İse); Anlaşmalı olduğu otel, acenta, hastane, şirket vb. işletmeler hakkında iş kapasitesini anlatan yazı (Kişi bilgileri ve iletişimleri verilmesi zorunlu değildir.)

5. Acentanıza ait web siteleri (Var ise); TÜRSAB’A KAYITLI OLMASI GEREKMEKTEDİR. TÜRSAB’da KAYDINIZ YOK İSE sicil@tursab.org.tr adresine acenta belge numaranızı yazarak size ait olan web sayfalarının isimlerini ve sosyal medya hesap isimlerinizi yazarak mail atınız. Size geri dönüş yapılacaktır.

6. Acentanıza ait sosyal medya hesapları (Var ise); TÜRSAB’A KAYITLI OLMASI GEREKMEKTEDİR. TÜRSAB’da KAYDINIZ YOK İSE sicil@tursab.org.tr adresine acenta belge numaranızı yazarak size ait olan web sayfalarının isimlerini ve sosyal medya hesap isimlerinizi yazarak mail atınız. Size geri dönüş yapılacaktır.

  • TÜRSAB Karekodlu Araç Plakası Talep ve Taahhütnamesi
    Talep edilen plaka sayısı belirtilerek seyahat acentasının temsil ve ilzam yetkilisi tarafından imzalanacaktır. (Islak imzalı veya ıslak imza atılmış taranmış hali. Plakaların teslim alınması sırasında aslı teslim edilecektir.)
  • Arzu eden acentalarımız kapasite raporlarını başvuru esnasında sunabilirler.

TÜRSAB Karekodlu Plaka, başvuru tarihinden itibaren (teknik aksaklıklar hariç olmak üzere) 15 iş günü içerisinde başvuru yapılan Bölge Temsil Kurullarına gönderilecektir.

TÜRSAB Karekodlu Plakalar paket tur, tur ve transfer hizmeti başlangıcından önce TÜRSAB Online sayfasına girerek kullanılan plakanın seri numarası ile aktif edilmelidir. Paket Tur, tur veya transfer tarihi bitiminde ise pasif edilerek plakanızın sizin adınıza başkaları tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz.

TÜRSAB Araç Plakası fiyatları her yıl değişmekte olup fiyatlar her yılın Kasım ayında açıklanmaktadır.

TALEP EDİLEN PLAKA ADEDİ 2022 PLAKA ÜCRETİ
1- 20 Adet arası (20 adet dahil) 250 TL
21- 50 Adet arası (50 adet dahil) 300 TL
51 Adet ve üzeri 350 TL

• Bu fiyatlar 2022 tarihli plakalar için geçerlidir.

30440 sayılı Resmî Gazete yayımlanan Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin 3’üncü fıkrasındaki “aidat borcu olan seyahat acentasının, Birlik tarafından üyelerine sunulan genel hizmetlerden yararlanma hakları askıya alınır.” hükmü kapsamında TÜRSAB Karekodlu Araç Plakası almak isteyen seyahat acentalarımızın aidat borcu bulunmaması gerekmektedir.

  • Plaka talebinde bulunan Birlik üyesi seyahat acentasının 2019 ve öncesi yıllara ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 1 adet ücretli olarak karşılanacaktır.
  • Plaka talebinde bulunan Birlik üyesi seyahat acentasının 2021 yılına ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 3 adet ücretli olarak karşılanacaktır.

Acentalarımız aidat borçlarını yapılandırma yaparak taksitli olarak ödeyebilirler. Aidat borcunu yapılandıranlar ve ilk taksitini ödeyenler plakalarını alabilir ancak aidat yapılandırma borcunun taksitlerini ödememesi veya 10 günden fazla geciktirmesi halinde ise plakaları sistemden kapatılacak ve plakalar denetlemelerde geri toplanacaktır.

Seyahat acentalarının başvuruları akabinde plakanın teslim edileceği zamana kadar faaliyetlerini sürdürebilmeleri için geçici yazı hazırlanmayacaktır. Bu nedenle seyahat acentalarının plaka başvurularını bu hususa göre yapmaları, her türlü organizasyonlarında araçlarında TÜRSAB araç plakası bulundurmaları önem arz etmektedir.

TÜRSAB Online platformunda yer alan “PLAKA DURUMU GÜNCELLE” bölümünden plakanın kodunu girerek plakanın durumunu ‘Kayıp’ veya ‘Çalıntı’ olarak işaretleyip kullanıma kapatması gerekmektedir.